Čištění



Princip extrakčního čištění

Jde o čištění mokrou formou, kdy je čisticí roztok  pod tlakem vpraven hluboko do vlákna čištěného materiálu, nečistota je rozpuštěna a následně za pomoci silné turbíny vysávána do sběrné nádoby.


- Pro koberce s vysokou mírou znečištění se používá kartáčování. Tím je dosaženo vyšší efektivity odstranění nečistot. -


Vhodnost z hlediska materiálu

Extrakční čištění je vhodné pro většinu materiálů, ze kterých jsou vyráběny jak koberce tak čalounění.

Vhodné materiály :

  • veškeré syntetické koberce a čalounění ze syntetických látek
  • vlněné koberce se nesmí nadměrně promáčet a použít čisticí prostředek určený pro tento materiál

Nevhodné materiály :

  • koberce z přírodních vláken (kokos, juta, sisal, mořská tráva), u těchto materiálů lze použít šamponování pomocí suché pěny s následným odsátím nečistot vysavačem
  • hedvábné koberce
  • veškeré materiály z kůže, koženky, nubuku, semiše, alcantary, s teflonovou úpravou
  • koberce lepené vodou rozpustnými lepidly


Účinky

Díky extrakčnímu čištění dojde k hygienickému a důkladnému odstranění nečistot. Odstraní se tak prach, alergeny, zaschlé skvrny, mastnota, pachy (cigaretové i zvířecí) nejen z povrchu, ale i z hloubky koberce. Dochází k oživení barev a regeneraci vlákna.

O roztočích si lidé myslí, že žijí také v kobercíchRoztoči však v kobercích nežijí. Mohou se tam občas vyskytovat společně s exkrementy a prachem, který se šíří vzduchem hlavně z postelí.


Vhodným místem pro pobyt roztočů jsou matrace, polštáře, přikrývky, v menší míře sedací soupravy. Z tohoto hlediska má velký význam extrakční čištění matrací a sedacích souprav i z důvodu odstranění roztočů a jejich alergenů.


Výhody

U extrakčního čištění docílíme mnohem vyšší účinnosti a efektivity, než u klasického způsobu suchého vysávání. Je to způsobeno použitím speciálního čisticího prostředku, který je vpraven nejen na povrch, ale pod tlakem i do hloubky čištěného materiálu, kde jsou nečistoty rozpuštěny a následně výkonnou turbínou ihned odsáty.

Nedochází tak k efektu, který nastává u ručního tepování koberců a čalounění, kdy jsou sice nečistoty rozrušeny čisticím prostředkem, ale nejsou následně důkladně odsáty, takže zůstávají nadále v čištěném materiálu a po zaschnutí jsou spojeny s vláknem koberce či čalounění. Navíc u ručního tepování zůstává v materiálu velké množství vlhkosti, která může způsobit následný výskyt plísní.

- Naopak u extrakčního čištění tento problém díky důslednému odsátí čisticího roztoku nenastává. -


Frekvence čištění

Četnost čištění je závislá na míře zatížení prostoru, na míře znečištění a na intervalu běžného denního čištění. U zátěžových koberců a koberců vystavených intenzívnějšímu zatížení je tedy četnost vyšší než např. u bytových koberců. Obecně lze doporučit následující :

  • u bytových koberců 1x ročně
  • u zátěžových koberců a koberců v kancelářích  2x ročně
  • u prostor s dětmi, alergiky, astmatiky nebo domácími zvířaty až 3x ročně


Doba čištění

Doba čištění je závislá na:

  • stupni znečištění čištěné plochy
  • typu nášlapné vrstvy koberce
  • délce vlasu
  • členitosti čištěné plochy

Obecně lze říci, že při běžném znečištění u syntetických koberců s nízkým vlasem (do 10 mm) lze za 1 hodinu vyčistit plochu 30-40 m2 .

U vpichovaných koberců, koberců vlněných a koberců s vysokým vlasem (nad 10 mm) lze za 1 hodinu vyčistit plochu 15-30 m.


Po čištění extrakční metodou nezůstávají koberce a čalounění mokré, ale pouze vlhké. I přesto je nutné čištěnou plochu nechat vyschnout.

 Především u koberců je nutné dostatečné větrání a v chladném počasí také topení ! Čím rychleji koberec vyschne tím lépe.

Doba schnutí je závislá na typu čištěné plochy, délce vlasu, hustotě vlasu, teplotě, vlhkosti a míře větrání.

U některých druhů koberců se po vyčištění může vyskytnout dočasný zápach způsobený pomalým vysycháním. Například u koberců

 položených na betonu.