Ukázky druhů koberců

Dělení koberců podle materiálu

                                                              

Syntetické koberce

Výhody :

K výhodám patří nízké výrobní náklady, a tím i výrazně nižší cena než u koberců z přírodních materiálů a dále :

     • Dobré antistatické vlastnosti
     • Odolnost proti roztočům – vhodné pro alergiky
     • Velký výběr vzorů a barev
     • Sytější odstíny
     • Snadná manipulace
     • Tvarová stálost

Nevýhody :

K nevýhodám patří nižší životnost, náchylnost na vymačkání a poškození vlákna v zatěžovaných místech – pod nábytkem, místa kde se často chodí.


Koberce z polyamidového vlákna 

Kobercová vlákna mohou být obarvena ve velké škále odstínů a tvořit nekonečnou řadu obrazců a struktur. PA koberce jsou používány v obytných i komerčních prostorách. Polyamidová vlákna jsou obvykle dutá a mají velmi dobré tepelně-izolační i akustické vlastnosti. Polyamidový koberec má výbornou tvarovou paměť – i po dlouhodobém zatížení je schopen vlákna zase zčásti narovnat.


Koberce z polyesteru 

Polyesterové koberce jsou velmi vhodné do domácností a méně namáhaných komerčních prostor. Jsou odolné proti skvrnám rozpustným ve vodě, vynikají vysokým jasem a stálobarevností. Polyester je materiálem produkovaným téměř výhradně z použitých PET lahví. Nákupem polyesterového koberce tedy přispíváme k ochraně životního prostředí.


Koberce z polypropylenu 

Vyznačují se nejnižší cenou ze všech syntetických koberců. Mají nízkou stálobarevnost a odolnost proti znečištění. Nehodí se do namáhaných prostor, využití najdou spíše v místech, která nejsou příliš využívána. Rychle se špiní a špatně čistí. Po chemickém čištění je možný občasný výskyt barevných skvrn.


Koberce z polyakrylu

Jsou hřejivé a příjemné na dotyk. Svými vlastnostmi se velmi blíží kobercům z přírodních materiálů. Nejsou u nich téměř žádné ze špatných vlastností vyjmenovaných u polypropylenových koberců.

Stálobarevnost, vysoká životnost, a dlouhé záruky na výrobky z polyamidu charakterizují tento druh koberců. Mívají atest pro kolečkové židle a index šíření plamene B1 – hodí se tedy do prostor se zvýšenými nároky na protipožární odolnost.


Koberce z přírodních vláken

Jsou jednou z nejstarších technologií podlahových krytin. Výborné podání barev, izolačních schopností, příjemného dotyku, schopnosti regenerace po zatížení, odolnosti proti znečištění. Dokážou regulovat vlhkost v místnosti, nadměrnou vlhkost pohltit a v suchém prostředí naopak vlhkost dodat. I po dlouhodobém zatížení se přírodní vlákno dokáže vzpamatovat a vlas se navrátí do původního stavu. Nevýhodou je postupné vylínání koberce, ale také podstatně vyšší cena než u syntetických. Jsou také náročnější na údržbu. 

Přírodní hedvábí – má nádherný lesk, vynikají na něm i jemné vzory.

Bavlna – bavlněné vlákno je odolnější, ale méně pružné. Naproti tomu jsou uzly na vlákně velmi pevné a trvanlivé.

Vlna – výborně tlumí hluk a pohlcuje prach, zlepšuje akustiku místnosti a skvěle izoluje. Nevýhodou je menší odolnost proti skvrnám a nečistotě. Není příliš vhodná pro alergiky.


Kombinované koberce

Ideálním kompromisem mezi vlněným a syntetickým kobercem je koberec kombinovaný, který je v různém poměru vyroben z obou materiálů. V různé míře tak přejímá dobré (ale také některé nevýhodné) vlastnosti syntetických i přírodních koberců.


Dělení podle techniky výroby

Tkané koberce

Vyrábí se ručně nebo strojově proplétáním osnovních a útkových nití různými tkalcovskými technikami. Strojně tkané koberce napodobují ruční vázání.


Všívané koberce

Jsou nejrozšířenější podlahovou krytinou. Tvoří až 90% všech koberců. Všívané koberce vynikají svojí jemností. Vyrábějí se všíváním příze do nosné podkladové tkaniny. Stabilita všívaných koberců se dosahuje podlepením podkladovou vrstvou podle účelu použití.


Vpichované koberce

Jsou rychlou a nenákladnou technologií vyrábějící koberce podobné všívaným kobercům, ovšem v mnohem nižší kvalitě. Vznikají strojovým vpichováním vláken do slisovaného materiálu nosné vrstvy. Při výrobě se používají lepidla. Vrchní rouno je z kvalitnějšího materiálu, z rubové strany se zatírají a tuží. Jsou vhodné všude tam, kde se počítá s častou obměnou a na prvním místě je nízká cena.


Dělení podle typu nášlapné plochy

Nášlapná vrstva koberce, její provedení, materiál a hustota udávají životnost koberce a jeho užitné vlastnosti. Nášlapná vrstva sestává se svisle uložených vláken tkaniny, jejichž množství na metr čtvereční určuje kvalitu a také cenu koberce.


Střižený vlas

Popis: Koberce střižený vlas  Konce smyček se sestřihávají na stejnou výšku. Díky jednotné délce vláken působí celý koberec se střiženým vlasem jednotně,

 vynikají na něm vzory a barvy a je odolnější proti sešlapání. Jsou vhodné pro použití do většiny domácností.


Smyčka

Popis: Koberce smyčka  Koberce se smyčkou jsou odolné vůči zatížení a mají vysokou tvarovou paměť – po zatížení se vlákna vracejí do původního

 stavu. Vlákno je nesestřižené a trvanlivé. Jsou velmi vhodné do místností s velkým provozem a intenzitou zátěže.


Strukturovaná smyčka

Popis: Koberce strukturovaná smyčka  Při výrobě těchto koberců dochází k nestejnoměrnému utahování smyček vláken, což má za výsledek plasticky působící povrch

 koberce. Koberce se strukturovanou smyčkou jsou vhodné do silně zatěžovaných prostor s velkým provozem.


Střižený vlas – smyčka

Popis: Koberce střižený vlas smyčka  Koberce se střiženým vlasem – smyčkou vznikají kombinací obou předchozích technologií. Vytvářejí elegantní povrch s

 mnoha dobrými užitnými vlastnostmi. U těchto koberců není tak výrazně viditelné místní opotřebování – plastické vzory případné nestejnoměrnosti spolehlivě zakryjí.


Dělení podle způsobu pokládky


Celoplošné koberce

Pokládají se volně anebo se lepí na podklad. Výhodou je jednotný vzhled místnosti, minimální nároky na kvalitu podkladu, vysoké užitné vlastnosti jako je tepelná a zvuková izolace, zmírnění hluku, příjemný pocit při chůzi.

Kusové koberce

Používají se převážně jako doplněk jiných druhů podlahových krytin včetně jiných celoplošných koberců. Nevýhodou je jejich náchylnost k „cestování“ po místnosti, krčení a k opotřebování okrajů.

Kobercové dlaždice

Odolný kobercový systém, u něhož je možná snadná a rychlé výměně opotřebovaných dílů za nové. Lze takto významně prodloužit životnost a udržovat po dlouhou dobu vzhled nového koberce v celé ploše místnosti. Nevýhodou jsou barevné odlišnosti u nových a déle položených dílců.

Lepené koberce

Obvykle se lepí na beton nebo dřevo. Výhodou je tvarová stálost, žádné problémy s rolováním a shrnováním, dlouhá životnost a dlouhodobě stálý vzhled. Nevýhodou je znehodnocení povrchu podlahy pod kobercem, na nějž se nanáší lepidlo. Hodí se tedy všude tam, kde se nepočítá s budoucím používáním obnažené podkladové vrstvy podlahy. V místnostech zatížených těžkým  nábytkem je jedinou použitelnou technologií, zaručující trvalý vzhled v celé ploše bez krčení a lámání.

Volně pokládané koberce

Alternativou k lepení koberců je jejich volné položení na podklad. Využívá se hlavně u podlahových dílů, ale i tam, kde je potřeba zachovat podkladovou vrstvu bez poškození. Při zatížení nábytkem je potřeba počítat s jejich častým krčením a vytahováním, což zkracuje životnost koberce a snižuje jeho hodnotu.


Dělení podle podkladové vrstvy


Podkladová vrstva se podílí významnou měrou na životnosti koberce, na jeho přilnavosti k podkladu, izolačních schopnostech, schopnosti odvádět elektrostatický náboj a na dalších užitných vlastnostech koberce.

Koberce na jutě – nejpoužívanějším podkladem je syntetická juta

Koberce na gumě – používá se na zpevnění zátěžových koberců

Koberce na filcu – dochází ke změkčení koberce, výborná zvuková a tepelná izolace

Koberce na latexu – zátěr latexovou hmotou – levná technologie bez výrazných vlastností


Dělení podle druhu používání


Bytové koberce

Používají se především do bytů a obytných domů. Jejich prioritou je kvalita, barevnost, pořizovací hodnota, tepelná a zvuková izolace, antibakteriální odolnost, udržovatelnost.

Kancelářské koberce

Koberce do kanceláří mají vyšší nároky na mechanickou odolnost než koberce bytové. Vyšší frekvence pohybu osob, namáhání pojezdem kancelářských židlí, časté pokládání těžších předmětů jako jsou krabice se zbožím, šanony, kancelářské vozíky apod. způsobují rychlejší únavu materiálu koberce a dřívejší zanášení tkaniny nečistotami.

Zátěžové koberce

Používají se tam, kde se počítá s velkým provozem a zátěží – hotely, restaurace, kanceláře, obchody. Hlavní je praktičnost, vzhled a především dlouhá životnost a udržovatelnost.