Rady a tipy

Co udělat při rozlití červeného vína?

1. krok

Při rozlití červeného vína, je třeba postupovat okamžitě v prvním kroku tak, že zkusíme co nejvíce vína odsát pomocí suché a čisté bavlněné nebo papírové utěrky. Postižené místo netřeme, ale pouze přitlačíme utěrku na koberec nebo potah sedačky, a tupováním se snažíme odsát co nejvíce tekutiny. Postupujeme tak do té doby, dokud už na utěrce nevidíme červený otisk vína.

2. krok

V druhém kroku se snažíme zbylé rozlité víno co nejvíce rozředit tak, aby nepřilnulo k vláknům koberce nebo látce sedačky.Čerstvé skvrny pro tento účel můžeme potřít rozkrojeným citronem nebo pokud máme k dispozici, nastříkáme na skvrnu kyselinu citronovou. Po chvíli propereme důkladně vodou.

Dalším způsobem je propláchnutí postiženého místa bílým vínem nebo club sodou (soda na pití a na ředění nápojů) a poté důkladné propláchnutí čističem koberců nebo propláchnutí čistou vodou.

Na skvrny můžete také nasypat jedlou sůl, který by měla co nejvíce vína vytáhnout do sebe. Ponechejte sůl na místě několik hodin, a poté ji vysajte a místo přečistěte čističem koberců a důkladně properte vodou.

Jak na skvrny od černé kávy?

1. krok

Po rozlití kávy je třeba jednat velmi rychle, vzít čistou a suchou bavlněnou nebo papírovou savou utěrku, a snažit se tupováním co nejvíce tekutiny odsát.Nikdy postižené místo netřeme, ale pouze přikládáme utěrku kolmo k povrchu.Postupujeme do té doby, až už na utěrce nevidíme hnědé stopy od kávy.

2. krok

Čerstvou skvrnu potřeme šťávou z citronu, necháme působit a po chvíli důkladně promyjeme čistou vodou.

Dalším způsobem je omýt poškozené místo vodou a vtírat opatrně kuchyňskou sůl, nechat působit, poté vysát, a propláchnout čistícím prostředkem a čistou vodou.

Nebo můžeme místo pokapat vodou, přetřít pevným mýdlem a poté propláchnout vodou.Další způsob už je pro běžně vybavené domácnosti méně dostupný.

Čerstvé, ale i starší skvrny můžeme potřít glycerinem, po chvíli pokapat lihem a posypat a čistit saponátovým prostředkem, a poté důkladně propláchnout vodou.

Jak postupovat u skvrn od barvy na vlasy?

Nejprve odsajte co nejvíce barvy tupováním (kolmými údery do materiálu) navlhčenou houbou nebo navlhčenou savou utěrkou. Poté na skvrnu naneste čistič na skvrny (zakoupený v drogerii nebo v e-shopu).

Dále na skvrnu nakapejte několik kapek bílého octa. Rozpuštěnou barvu na vlasy odtupujte savou utěrkou (můžete ji také navlhčit čističem na skvrny).

Pokud už vidíte, že nedochází při tupování k otisku rozpuštěné barvy na vlasy do utěrky, properte skvrnu čistou vodou, vhodné je odsát přebytečnou vodou vysavačem na mokré čištění. Pokud jej nemáte, přiložte na skvrnu suchou savou utěrku a zatižte ji tak, aby se do ní co nejvíce vody a vlhkosti mohlo absorbovat.

Pokud přeci jen nějaká skvrna ještě zůstává viditelná, aplikujte opět čistič na skvrny a tentokrát pokapejte několika kapkami čpavku. Zakryjte poté skvrnu savou utěrkou navlhčenou čističem na skvrny. Udržujte skvrnu i savou utěrkou navlhčenou čističem a čpavkem. Skvrnu nechte takto zakrytou, dokud nezmizí. Poté místo propláchněte vodou, a opět vodu a vlhkost odsajte a nechte proschnout.

Jak postupovat při čištění skvrn od krve?

Pro čištění skvrn od krve existuje více postupů, ale jeden z nejvíce doporučovaných a také v domácnostech nejdostupnějších je čištění solí.

Důležité je, nepoužívat při čištění horkou ani teplou vodu, krev by se srazila a šla by odstranit ještě hůře, používejte tedy.

    nejprve se postižené místo navlhčí studenou nebo vlažnou vodou, nechá se 1/2 až 1 hodinu působit,

    poté se posype místo solí a opět nechat 1/2 až 1 hodinu působit,

    poté sůl odstranit a místo pročistit vlažnou vodou,

    postup můžete opakovat, až dojde k odstranění skvrny.

Ideální je vodu pokaždé odsát vysavačem pro mokré čištění koberců, pokud jej nemáte, tak položit suchou bavlněnou hadru a zatížit ji, aby nasála

přebytečnou vlhkost. Tento postup je docela časově náročný, takže vyžaduje trpělivost.

Tak, jako u odstraňování jakékoliv jiné skvrny, doporučuje se i zde, zvláště u přírodních koberců, nejprve nechat působit sůl na nějakém skrytém místě,

abychom předešli možnému poškození koberců.

Méně dostupný způsob čištění skvrn od krve je pomocí enzymatických prostředků na bázi pankreatinu nebo pepsinu.

Jak na skvrny od zvratků?

1. krok

V případě takové nehody je třeba postupovat velmi rychle. V prvním kroku odstraníme co nejvíce potravin nebo tekutin například lžičkou nebo pomocí

savých bavlněných nebo papírových utěrek.

Postižené místo netřeme, ale pouze přitlačíme utěrku na koberec nebo potah sedačky, a tupováním (kolmými údery) se snažíme odsát co nejvíce tekutiny.

Pokud máte na sedačce či křesle odnímatelné potahy, sundejte je, aby nedošlo k prosáknutí do jádra matrace, a vyperte je co nejdříve v pračce

saponátovým pracím prostředkem.

2. krok

V dalším kroku provede vlastní čištění skvrny. K tomu můžeme použít v domácnosti dostupný ocet (vhodnější je bílý ocet, který neobsahuje barviva) který

zředíme s teplou vodou a pomocí utěrky nebo postřikem aplikujeme na skvrnu.

Necháme chvíli působit a poté propláchneme čistou vodou a důkladně vysušíme buď přiložením suché savé utěrky, nebo úplně nejvhodnější je odsát

tekutiny vysavačem na mokré vysávaní nebo čištění.

Poté necháme místo důkladně proschnout.

Pokud nemáte po ruce ocet, můžete k čištění použít jádrové mýdlo, které rozpustíme v teplé vodě, a vytvořeným roztokem pomocí utěrky čistíme skvrnu od zvratků. Po čištění místo propláchneme čistou vodou a přebytečnou vodu odsajeme a necháme důkladně proschnout.

Použít můžete i některý z enzymatických čističů skvrn, které jsou vhodné pro odstraňování skvrn z potravin.

Jak odstranit zápach od zvratků?

Může se stát, že po vyschnutí bude z koberce nebo sedačky cítit zápach zvratků.

Můžete se jej pokusit odstranit opět použitím octa (raději opět bílého octa bez barviv). Na postižené místo pomocí postřikovače naneseme ocet a necháme zaschnout.

Můžete také po nastříkání octa místo posypat jedlou sodou, nechat zaschnout, a poté vysát vysavačem.

Dalším způsobem odstranění zápachu je použití enzymatického přípravku na odstranění zápachu.